Antalya Saat Kulesi

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Antalya Türkiye’de turizmin en önemli merkezlerinden birisidir. Kentin doğası hem iklimi ile taksiciler için çok önemli kentler arasında yer alır.  Antalya hakkında şehrinin palmiyelerle sarılmış olan bulvarları, eski ve köklü tarihi ile bugüne kadar ulaşmış olan mimari yapıları, büyük ölçekli turizm yatırımları ile Türkiye’nin hem ekonomik anlamda hem de turizm açısından çok önemli şehirleri arasında olduğunu söylemek yerinde olacaktır. Zaten bu yönüyle Türkiye’nin en çok göç alan illerinden olup en kalabalık beşinci şehridir. Antalya Selçuklular ve Osmanlılar döneminde Türklerin eline geçmiş bu sayede de eski Türk geleneklerine ait pek çok mimari eser bünyesinde yer almıştır. Kent Akdeniz Bölgesi’nin batısında yer alıp il merkezinin çevresinde Burdur, Muğla, Isparta gibi şehirler yer almaktadır. Antalya’nın iklimi Akdeniz bitki örtüsü deyiniz Akdeniz bitki örtüsü olan makidir. Yine Akdeniz bitki örtüsü olan zeytin, zakkum, palmiye gibi bitkilerde karakteristik bitkiler arasındadır. Kentte yer alan doğal güzellikleri turistler açısından büyük ilgi görmektedir. Özellikle Düden Şelalesi Antalya da görülmeye değer eşsiz vr muhteşem güzelliklerden birisidir. Kentin neredeyse tamamı kızılçam ormanları ile kaplı olup Akdeniz ikliminin ılıman etkisi ile şehirde her zaman güzel bir yaşam olmaktadır. Ayrıca Aksu çayı şehrin doğal görüntüsünü farklı bir güzellik katmaktadır.

Antalya ManzaraAntalya’da gezilecek yerler çok uzun bir liste oluşturmaktadır. Bu listenin ilk sırasında doğal güzellikler yer almaktadır ve Düden Şelalesi bu doğal güzellikler için en güzel örnektir. Düden Şelalesi haricinde ayrıca Kurşunlu Şelalesi de en az Düden Şelalesi kadar eşsiz bir güzelliğe sahip olup Manavgat’tan daha sakin bir alana sahiptir. Tarihi mekânlar arasına yer alan Termessos Antik Kenti dünyada en iyi korunan antik kentler arasında yer alır burada şehrin zaten korunması üzeri inşa edilmiş olmasının etkisi büyüktür. Bu antik kentte yer alan eserler o kadar canlı bir görünüme sahiptir ki adeta kişileri bir tarih yolculuğuna çıkarmaktadır. Antalya’da yer alan gezilecek görülecek yerler arasında Aspendos Tiyatrosu da mutlaka tatilcilerin görmesi gereken ve tarih kokusunu içine çekmesi gereken alanlardan biridir.

Günümüzde hemen hemen birçok ilde oto kiralama şirketleri bulunmaktadır. Antalya’da da yer alan bu firmalar sayesinde tatiller son derece konforlu ve rahat olmaktadır. Antalya oto kiralama firmaları bazı şartlarla ekonomik araç kiralama işlemleri yapmaktadır. Bu şartların başında aracı kiralayacak olan kişinin ehliyet sahibi olması şart koşmaktadır ve bu sürücü olacak kişinin en az 2 yıllık ehliyet sahibi olması beklenmektedir. Ayrıca kiralanacak aracın durumuna göre ve marka modeline göre sürücülerde belli bir yaş sınırı aranmaktadır. Kime araştır için yaş sınırı 22 olurken kimi araçlar için yaş sınırı 23 olabilmektedir. Ve yine aracın model markasına göre ehliyet sahibi olmanın süresi de 2 yıl veya 3 yıl olabilmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir